Geçtiğimiz Çarşamba günü Elon Musk, Tesla'nın üç aylık kazançlarındaki herşeyi güncellemek için üç aylık telefon görüşmesi yaptı. CEO Musk geçmiş hatalarından öğreniyor gibi görünüyor ve tekrar etmekten kaçınmak için elinden geleni yapıyor.

Şirket 2017'nin ikinci çeyreğinde 717 milyon dolar kaybetti. Bu da şirketin tarihte en büyük üç aylık zararı olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, 2,2 milyar dolarlık nakit rezervine de sahip, bu nedenle herhangi bir para için borçlanmaya gerek olmadığı düşünülüyor. Musk'a göre şirketin hedefi 2018 yılı sonunda ve sonrasında her çeyrekte kârlı olmak.

Finansal haberler iyi olmasa da, Tesla’nın hisse senedi aramadan sonra % 12 oranında yükseldi. Bu yükselme Musk'ın kendisi için olası bir sebep mi?

Son zamanlarda Musk, “kuru” ve “sıkıcı bonehead soruları” olarak adlandırdığı soruya cevap vermeyi reddetti. Bu olay tam olarak çok milyar dolarlık bir şirketin CEO'sundan beklediğiniz davranış tarzı değildi.

Ve o zamandan bu yana daha da kararsız, Tayland futbol takımında yer alan bir İngiliz mağara dalgıcını Twitter'da “pedofili” olmaktan dolayı suçladı. Tarihsel olarak, tutamayacağı büyük sözler, yatırımcılar ile ona herhangi bir iyilik kazanmamış bir alışkanlık yapmak için bir tutku vardı.

Çarşamba günü yatırımcılarla telefonlaşan Elon Musk, bu Musk'tan çok uzak görünüyordu.

Birincisi, bir öncekine “kusurlu olmak” için özür dileyerek aramayı başlattığı bildirildi. Ardından, tüm konuşma boyunca, bildiği büyük, cesur iddialardan hiçbir şey yapmadan konuşmayı başardı. Hatta, Wall Street Journal gazetesi muhabiri Tim Higgins'e yaptığı açıklamada, tahminlerini bir kez daha gözden geçirerek, Tesla'nın 2017 yılının ilk çeyreği gelirlerinde tahmin ettiği 1 milyondan çok, 2020'de 750.000 araç üretme olasılığının daha yüksek olduğunu belirtti.

Tesla’nın yükselen stoğu iyi bir gösterge olsada, yatırımcılar Musk’un yeni sakin, havalı ve toplanmış yaklaşımını kazıyorlar. Şimdi sadece “yeni” Elon'un Tesla'nın kârlı hale gelmesi için yeterince uzun süre çalışıp çalışmadığını görmek bir mesele haline geldi. 

Ne de olsa, paralar akıp gittiği sürece, yatırımcılar zaman zaman diplomatik olan bir CEO'yu düşünmeyebilir.

Kaynak: Futurism

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları