NASA, geçen akşam önemli bir açıklama yapacağını duyurmuştu. Yapılan açıklamada, Galileo'nun şans eseri Europa'dan fışkıran bir tür sıvı yüklü bulut ile çarpıştığı ve sıvı buharının gözlenmesini sağladığı söyleniyor. Bu da Europa üzerinde bir okyanusun varlığına ya da buzların erimesiyle yakında bir okyanus oluşturacağına işaret ediyor.

1995'te Jüpiter'e ulaşan Galileo uzay aracının keşfi, dünya dışı yaşama dair bazı cevaplar veriyor olabilir. Bilim insanları, Galileo'nun yakaladığı bazı görüntülerin, Europa'da devasa bir okyanusun varlığının kanıtı olduğunu söylüyorlar. Araç bu okyanusla doğrudan karşılaşmamış olsa da bazı verilerin bu bilgiyi desteklediği düşünülüyor.Bu bilginin doğruluğundan emin olan araştırmacılar, gelecekte de benzer olayların yaşanacağını ve incelenmesinin mümkün olacağını düşünüyor.

Uyduya dair en son bilgiler 2014 senesinde NASA'nın Hubble teleskobunun elde ettikleriydi ve bazı şüpheler oluşsa da okyanusun varlığına dair bir kanıta rastlanmamıştı. Ancak bu ihtimal, araştırmacıların 1995 senesinin verilerini incelemesini sağladı. Geçmişteki verilere göz gezdiren bilim insanları, kanıtların aslında 1995 senesinde elde edildiğini, ancak şimdiye kadar doğru değerlendirilmediğini fark ettiler.

Yapılan incelemeler sonucunda elde edilen görüntülerin; yalnızca su bulunduğunun kanıtı değil aynı zamanda o suyu inceleme imkanları bulunduğunun da habercisi olduğu ifade edildi. Benzer bir manzara ile tekrar karşılaşılması durumunda Europa'dan havalanan su elde edilerek mineraller ve gazlar bakımından incelenecek ve yaşam belirtisi aranacak.

Jüpiter'in uydusu İO etrafında uçan Galileo uzay aracı

Jüpiter'in uydusu İO etrafında uçan Galileo uzay aracı

Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) uzay aracı JUICE, 2022 senesinde yola çıkacak ve 2030'da Europa yakınlarında olacak. Bu araçtan elde edilecek verilerin dünya dışı yaşam konusunu aydınlatacağı düşünülüyor. Bir diğer proje olan Europa Clipper ise 2 milyar dolarlık bütçesi ile çok daha büyük işlere imza atacak gibi görünüyor. 2022-2025 seneleri arasında başlatılması beklenen uçuş sonrasında Europa'ya yaklaşacak olan araç, uyduyla arasında çok az bir mesafe kalacak şekilde konumlanacak.


Bu sayede Europa'nın atmosferini adeta koklayacağı ve tadacağı söylenen araç, su valığına ve yaşam belirtisine dair pek çok bilgi elde edecek. Projelerin sonuçları en iyi ihtimalle 2030'ların başlarında gelmeye başlayacak ve uzun yıllar hakkında söz ettirecek gibi görünüyor


NASA ve ESA (Avrupa Uzay Ajansı)'nın yürütecekleri yeni araştırmaların, Europa'da oluşan okyanusta yaşam olup olmadığına cevap olabileceği de söyleniyor. Europa'nın yakınlarındaki volkanik uydu olan İo'dan gelen volkanik patlama parçacıklarının, Europa'da oluşan okyanusun dibine çökebileceği ve besin olarak kullanılabileceği düşünülüyor. 

Kaynak: http://www.businessinsider.com/jupiter-moon-europa-ocean-water-plume-evidence-2018-5?utm_source=feedly&utm_medium

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları