Çin yakında ilk güneş enerjili karayollarından birine ev sahipliği yapacak. Jinan Expressway üzerinde bulunan güneş yolu, şeffaf beton, güneş panelleri ve panelleri kuru tutmak için altında ek bir üçüncü katman kullanılarak inşa edilmiş.

Artık Güneş enerjisi üretmek için kullanılabilen tek yüzeyler binaların çatısı ve pencereleri değil. Çin'de, şeffaf betonun altına güneş panelleri yerleştirilen ülkenin ilk güneş otoyolunun inşası başladı.

Electrek tarafından inşa edilen güneş karayolu, Jinan Şehir Otoyolu üzerinde bulunan 2 km'lik bir yol uzantısı üç katmana ayrılmış. Görünen beton, iki boyutta bir dizi güneş panelini koruyor. Güneş panellerinin altında onları nemli bir zeminden izole edecek bir katman bulunuyor.

Yol neredeyse tamamlanmış durumda, Jinan Expressway'in güney bölümünün tamamlanmasıyla birlikte yıl sonuna kadar şebekenin bağlanması ve yolun tamamlanması bekleniyor.

Çin'in üzerinde çalıştığı ilk güneş yolu bu değil. Otoyolun kar ve buzlanmasına engel olmak için ısıtma kapasitesine sahip ve kablosuz olarak elektrikli araç şarj edebilir durumda.

Yeni güneş karayolunun da bir gün aynı özelliklere sahip olması bekleniyor. Güneş yolları yeni bir şey değil. Çin'in dışında 2014'te Hollanda, elektrik üretmek için güneş panelleri ile donatılmış bir bisiklet yolu inşa etti.

2016'da Fransa'nın kuzeyindeki bir köy 1 km yol uzunluğunda güneş yolunu açtı. ABD'de Missouri Ulaştırma Departmanı, Route 66 yakınlarında güneş kaldırımlarını test etmeye karar verdi.

Güneş yollarını eleştirenler olabilir (kir ve diğer pisliklerle kaplı olmaya duyarlıdır), ancak verimlilikleri ve uygulamaları geliştikçe, değerlerini ispatlayacaklar.

Elektrikli Araçların popülaritesi arttıkça, insanların araçlarını şarjları dolu tutmak ve gitmeye hazır hale getirmek için daha fazla yola ihtiyacı olacak.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları