Bilim adamları, bitki veya hayvan dokusunun organik büyümesine benzer şekilde hidrojel büyütme yöntemi geliştirdiler. Bu araştırma, doku mühendisliği ve yumuşak robotik alanlarında derin bir etkiye sahip olabilir.

Nanyang Teknoloji Üniversitesi, Singapur (NTU Singapur) ve Carnegie Mellon Üniversitesi arasındaki ortak çalışma sonucu bitki veya hayvan dokusunun şekli ve yapısına daha çok benzer şekilde hidrojel büyütme yöntemi geliştirdi.

Geliştirilen Hidrojel, Robotlar ve tıbbi alanlarda kullanılması planlanıyor. Bu dokular doğal olarak yetiştirildiğinde, farklı alanlar ve farklı oranlarda büyüyor ve bu da çok karmaşık şekillere neden olabiliyor.

Araştırmacılar istenilen tasarımları üretmek için denemeler yapmaya devam ediyor.Hidrojel yaygın olarak doku mühendisliği ve yumuşak robotik alanlarda kullanılmayı hedefliyorlar. Bu işlemin maddenin bu amaçlar için daha da etkili olmasını umut ediliyor.

NTU Singapur Başkanı Subra Suresh, "Hidrojellerin karmaşık yapılara büyümesi ve kendi kendine kurulması için daha fazla kontrol sağlanması medikal ve robotik alanlarında bir dizi olanak sunuyor.

Yararlanacak alanlardan biri, doku mühendisliği olup, hedefin, diz tamirlerinde veya yapay karaciğerlerde hasar gören biyolojik dokularda kullanılması ve bunların yerini alması bekleniyor.”

Büyüme ve yapı kontrollü hidrojeller, hareket etmesi gereken robotlar ve makineler için çok yararlı olabilir. Yumuşak kas sisteminin sağlam iskeletleriyle bağlantılı olma biçimini taklit edebilirlerse, bu yapıtlara daha geniş bir hareket yelpazesi verilebilir.

Çalışma, aynı zamanda hücre büyümesinin doğası hakkında daha fazla araştırmaya da yol açabilir.

Kaynak

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook YorumlarıDisqus Yorumları